ابرتورم انتظاری یا فاصله از ارزش‌های بنیادی
شما اینجا هستید
بورس » ابرتورم انتظاری یا فاصله از ارزش‌های بنیادی

بازرگانان نیوز: *ولی نادی قمی- رشد اقتصادی منفی، رشد منفی سرمایه‌گذاری ( اعم از بخش دولتی و خصوصی) ، رکود کسب و کارها، کوچک شدن سفره‌های عموم مردم در کنار تورم شدید که حاصل دسترنج بخش متوسط و پایین جامعه را از بین می برد ، از جمله ویژگی های این روزهای اقتصاد کشور است. با این حال بازار سهام کشور در حال یکه تازی است. ارزش بازار سهام بزرگترین خودرو ساز کشور با دلار ۲۰ هزار تومانی ، بیش از ۲۵ درصد ارزش سهام خودروسازی فورد است در حالی که فروش سال ۱۳۹۸ آن حتی به یک درصد از فروش سال ۲۰۱۹ فورد نمی رسد.

همچنین ارزش بازار سهام ( ارزش بازار شرکتهای پذیرفته شده در بورس و فرابورس) به بیش از ۷۰۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است ( بیش از ۳۵۷ میلیارد دلار) که بی سابقه است و با شاخص های نقدینگی و اعداد و ارقام تولید ناخالص داخلی ناسازگار است. اگر تورم سال ۱۳۹۹ را برابر با تورم سال قبل و در حدود ۴۱ درصد در نظر بگیریم، سود شرکتهای بورسی و فرابورسی برای سال جاری جمعا ۳۷۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود که این رقم سود توجیه کننده ارزشهای فعلی بازار سهام نیست.

پس چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟اگر سخن برخی از کارشناسان مبنی بر وقوع ابرتورم در سال جاری را بپذیریم، هجوم به بازار دارایی ها و متورم شدن قیمت دارایی ها تا حدودی قابل توجیه است اما اگر چنین تورمی رخ ندهد، قیمت ها در بازار سهام از ارزش های بنیادین و قابل توجیه خود فاصله گرفته است و لذا احتمال وقوع حباب قیمتی وجود دارد.

 

*مدیرعامل تامین سرمایه نوین

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران