تورم نقطه‌ای شهریور ۶.۶ واحد درصد کاهش یافت
شما اینجا هستید
اقتصادکلان » تورم نقطه‌ای شهریور ۶.۶ واحد درصد کاهش یافت

تورم نقطه‌ای شهریور ۶.۶ واحد درصد کاهش یافتبر اساس این گزارش،‌ نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۴۵.٢ و ٣٠.٧ درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است.
منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ماه ١٣٩٨ به عدد ٣۵ درصد رسیده است یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣۵ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣۴.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۶.٣ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٨.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل هشت واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد.
نرخ تورم ماهانه شهریور ١٣٩٨ به نیم درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، یک دهم واحد درصد کاهش داشته است.
تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب منفی ١.۴ درصد و ١.۴ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۶ دهم درصد است که نسبت به ماه قبل یک دهم واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی صفر درصد بوده که نسبت به ماه قبل سه دهم واحد درصد کاهش داشته است.
افزایش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.
نرخ تورم سالانه شهریور ماه ١٣٩٨ برای خانوارهای کشور به ۴٢,٧ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، نیم واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۴١,٩ درصد است که نسبت به ماه قبل نیم واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴٧.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل هشت دهم واحد درصد افزایش داشته است.

 

منبع :ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران