شما اینجا هستید
اخبار مهم » کرونا چقدر از تولید نفت دنیا را کم کرد؟

سایرین مانند آرجون مورتی که دفعه پیش صعود نرخ نفت به بالای ۱۰۰ دلار در فاصله سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ را به درستی پیش‌بینی کرده بود، می‌گوید صحبت از سوپرسیکل بعدی ممکن است اندکی شتابزده باشد.

برخی از بزرگترین نامها در عرصه معاملات و تحلیل نفت در پیش‌بینی آنچه در قدم بعدی برای این کالا اتفاق خواهد افتاد، تفاهم نظر ندارند.

تحلیلگران معروفی مانند جفری کوری از گلدمن ساکس و کریستین مالک از جی پی مورگان مطمئن هستند که نفت آماده سوپرسیکل بعدی است که یک دوره طولانی افزایش نرخ نفت است و از نرخ ۸۰ دلار و حتی ۱۰۰ دلار هر بشکه نفت صحبت می‌کنند.

سایرین مانند آرجون مورتی که دفعه پیش صعود نرخ نفت به بالای ۱۰۰ دلار در فاصله سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴ را به درستی پیش‌بینی کرده بود، می‌گوید صحبت از سوپرسیکل بعدی ممکن است اندکی شتابزده باشد.

دلیل پیش‌بینیها برای سوپرسیکل ساده است. بسته‌های محرک مالی به خصوص بسته محرک مالی که قرار است دولت امریکا به اجرا بگذارد، مصرف را تقویت خواهند کرد.

به گفته کوری، این بسته مصرف قابل توجه را تشویق می‌کند زیرا بسته مالی عمدتا خانوارهایی با درآمد متوسط یا اندک را هدف می‌گیرد. این افراد خودروی تسلا ندارند و شاسی بلند سوار می‌شوند.

اما مورتی بر این باور است که اگر تقاضا برای نفت قرار باشد نیم میلیون بشکه در روز در یک سال آینده افزایش پیدا کند، برای پیشی گرفتن از میزان عرضه کافی نخواهد بود.

قابل توجه است که تقاضای جهانی برای نفت در پی شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ به میزان حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز سقوط کرد. اگر تقاضا برای نفت حداکثر ۱.۴ میلیون بشکه در روز رشد کند، ممکن است بدنبال آن سوپرسیکل شکل بگیرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، پیتر آندوراند، معامله گر باسابقه نفت به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: سرنوشت قیمتهای نفت در دستان اوپک و میزان نفتی است که عرضه می‌کند. آنچه که مانع سوپرسیکل بعدی می‌شود بازگشت نفت ایران به بازارهای جهانی و به طور کلی تولید اوپک است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران