شما اینجا هستید
اخبار مهم » وزیر اقتصاد؛ عرضه خودرو در بورس کالا، رانت را حذف می‌ کند

وزیر اقتصاد گفت: کالا‌هایی مانند خودرو باید از ظرفیت بورس کالا استفاده کنند تا رانت‌ها از بین برود.

به گزارش پایگاه خبری بازرگانان ایران  به نقل از باشگاه خبرنگاران، احسان خاندوزی گفت: نگاه به بورس کالا به صورت یک سازوکار نماد و به عنوان منطق تخصیص منابع در کشور است.بورس کالا باید بیشتر از این وزن گیرد. عرضه کالاهایی همچون خودرو در این بورس به حذف رانت ها کمک می کند.

وزیر اقتصاد می گوید: سال‌ها این بحث مطرح بوده که بورس مسکن را داشته باشیم و از این ساز و کار استفاده شود اخیرا در وزارت اقتصاد سندی را ابلاغ کردیم که در آن بر برنامه عملیاتی فروش املاک مازاد اشاره شده است.

او گفت:در قانون جهش تولید مسکن ماده ۱۳ اشاره به ظرفیت بورس کالا شده است و مسئله فقط فروش اموال دولت و بانک‌ها نیست مسئله این زنجیره است.

در بخش کشاورزی از اواسط سال ۹۰ شرایط خوبی فراهم شد تا بخشی از کالا ها‌ی کشاورزی سهم بیشتری در بورس کالا داشته باشند متاسفانه به جهت تغییر سیاست‌ها و شرایط تحریم آن ساز و کار کم رنگ شد و از بین رفت بهترین ابزار در حوزه کشاورزی تکیه بر ابزار‌های بورس کالا است که دلایل مختلفی از جمله سرعت تسویه، امنیت و کیفت را تضمین خواهد کرد.

به گفته خاندوزی نکته مهم تامین مالی زنجیره تولید است این نیز جز نکاتی است که هم افزایی زیادی شده تا بخشی از تقاضای کشور به این سمت رود.

در کنار بورس کالا ابزار‌های دیگری هم در نظر گفته شده است بستر بورس کالا برای این ابزاهاری تامین مالی مهم و مفید است.

وزیر اقتصاد گفت: گواهی سپرده مشکلات و تردید‌هایی در زمینه مالیات داشت که باعث کم رونق شدن آن شد که باید با قید فوریت تکلیف مالیات آن مشخص و انجام شود رینگ صادراتی به قدر کفایت فعال نیست و باید در این زمینه هم اقداماتی انجام شود.

به گفته وزیر اقتصاد مسئله شناخت نیاز داخل از طریق رینگ داخلی هم نیاز به تامل دارد.

منبع : اقتصاد آنلاین

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران