شما اینجا هستید
اخبار مهم » واردات خودرو در ۱۴۰۰ می‌شود؟

مدت هاست که واردات خودرو به کشور ممنوع شده است اما همچنان این امیدواری وجود دارد که آزادسازی در سال ۱۴۰۰ رخ دهد. با توجه به ممنوعیت های واردات خودرو، قیمت این محصولات به شدت در بازار خودرو بالا رفته است. فروشندگان اعلام می‌کنند که به دلیل نبود مدل های جدید فقط تعداد محدودی از این خودروها وجود دارد و به همین دلیل قیمت های بالایی اعلام می‌شود.

از طرفی بحث دریافت مالیات از خودروهای با قیمت بالاتر از ۱ میلیارد تومان نیز در سال ۱۴۰۰ نیز مطرح شده است. همین عامل می‌تواند باعث به هم ریختگی بازار خودروهای وارداتی شود چرا که اکثر مدل ها قیمتی بالاتر از ۱ میلیارد تومان دارند. به همین دلیل بسیاری از خریداران دیگر سمت خودروهای وارداتی نمی‌روند چرا که ناچار هستند سالیانه مبلغی را به عنوان مالیات بپردازند.

 در این شرایط مردم مجبور به خرید خودروهای داخلی یا مدل های چینی هستند که بعضا جزو برندهای معتبر نیز محسوب نمی‌شوند و به شدت بازار خودرو با کمبود تنوع دچار شده است. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که بحث عدم واردات خودرو به کشور به خاطر کمبود منابع ارزی است و این احتمال وجود دارد که در سال ۱۴۰۰ گشایش هایی در زمینه اقتصادی ایجاد شود و همین عامل بتواند موجب آزادسازی واردات خودرو شود.

احتمال آزادسازی واردات در ۱۴۰۰

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در رابطه با آزادسازی واردات می‌گوید: در دولت فعلی واردات خودرو به هیچ وجه آزاد نخواهد شد. یعنی این اجازه داده نمی‌شود که واردات خودرو در دولت فعلی صورت گیرد. به نظر می‌رسد که دولت بعدی به عنوان پیشنهاد ویژه در بدو ورود واردات خودرو را آزاد کند. بنابراین در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ احتمال آزادسازی واردات خودرو زیاد خواهد بود.

دریافت مالیات از خودروهای لوکس

وی همچنین در خصوص دریافت مالیات از خودروهای بالاتر از ۱ میلیارد تومان اظهار کرد: پیش پا افتاده ترین خودروی وارداتی ۱ میلیارد تومان است. شاخص لوکس بودن به نوعی اشتباه در نظر گرفته شده است و روی بازار خودروهای وارداتی تاثیر می‌گذارد. در ابتدا قیمت ها کاهشی می‌شود و بعد از آن تمام کسانی که خودروی خارجی دارند مالیات سالیانه را روی قیمت خودرو اضافه می‌کنند. در نتیجه این تصمیم به صورت غیرمستقیم هزینه خانوارها را بالا می‌برد.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره آمار مدل های لوکس در کشور گفت: کالای لوکس در جهان تعریف دارد. خودروی بنز لوکس نیست مگر مدل‌هایی از آن که مشخص است. ما در کل کشور بیشتر از ۲ الی ۳ هزار خودروی لوکس نداریم که شامل مواردی نظیر فراری، مازراتی، بنز اس کلاس، ب‌ام‌و سری ۷ و…. می‌شود. بقیه خودروها معمولی هستند که این براساس منطق و استانداردهای جهانی مطرح می‌شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران