نوسانات ارزی سم مهلکی بر بنگاه‌های اقتصادی است
شما اینجا هستید
اخبار مهم » نوسانات ارزی سم مهلکی بر بنگاه‌های اقتصادی است

بازرگانان نیوز: عباس آرگون در مورد تأثیرات احتمالی نوسانات نرخ ارز بر بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه از نرخ ارز، قیمت در بازارهای جهانی، سیاست گذاری‌های داخلی و‌ سیاست خارجی تاثیر می‌پذیرد. در سال جاری هم با ورود حجم گسترده نقدینگی به بازار سرمایه و سرمایه گذاران جدید موجب رشد بی‌سابقه شاخص بورس شد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت که افزایش نرخ ارز باعث افزایش تورم در کشور می‌شود. در نتیجه این تورم نیز به افزایش سود حسابداری شرکت‌ها از یک سو و افزایش ارزش جایگزینی شرکت‌ها از سوی دیگر و‌ در نتیجه رشد ارزش سهام شرکت‌ها در بورس می‌شود.آرگون افزود: شرکت‌های بورسی که دارای درآمد ارزی از محل صادرات کالاهای تولیدی خود دارند و یا قیمت‌ کالاهای تولیدی آنها با قیمت‌های بازارهای جهانی تعیین می‌شود، از نرخ ارز تاثیر بیشتری می‌پذیرند و همچنین بر شرکت‌های که مواد اولیه آنها وارداتی است، تاثیر منفی می‌گذارد.

نایب رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی تصریح کرد: نرخ ارز یکی از متغیرهای مهم اقتصادی است که در سال‌های گذشته نوسانات زیادی داشته و این نوسانات سم مهلکی بر بنگاه‌های اقتصادی است چراکه موجب بی ثباتی در بازارهای مالی شده وامکان برنامه ریزی برای تداوم فعالیت را از آنان سلب می کند، در نتیجه نوسانات نرخ ارز بصورت مستقیم بر بازار سرمایه تاثیر می‌گذارد.

آرگون در مورد تاثیر امکان ارائه خدمات ارزی توسط صرافی‌های غیربانکی بر بازار ارز گفت: به نظر تاثیر قابل توجهی نداشته باشد چرا که ما نیازمند تقویت بخش عرضه ارز هستیم که پاسخگویی تقاضا باشد تا از رشد نرخ ارز جلوگیری کند، اگر اینکار توسط صرافی‌های غیر بانکی انجام شود می‌تواند بر بازار ارز تاثیر بگذارد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران