شما اینجا هستید
اخبار مهم » معاون وزیر صمت خبر داد: رشد هدایت نقدینگی به بخش معدن

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال‌های اخیر، هدایت نقدینگی در حوزه معدن نسبت به گذشته روند رو به رشدی را تجربه کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازرگانان ایران از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، “وجیه اله جعفری” در نشست بررسی گزارش نهایی طرح جامع آلومینیوم کشور، افزود: صنایع کشور نیاز به ساماندهی دارند که تنها بخشی در حیطه وظایف و اختیارات ایمیدرو قرار دارد.

وی بیان‌داشت: ایمیدرو به عنوان نهادی بسترساز و توسعه ای نقش هدایت سرمایه‌گذار به منظور توسعه صنعت کشور را برعهده دارد.

رییس هیات عامل ایمیدرو، برقراری عدالت صنعتی به وسیله تعریف طرح‌های جدید در مناطق کم‌برخوردار کشور را از جمله نکاتی دانست که در این طرح جامع باید در نظر گرفته شود.
وی گفت: ارائه طرح های جدید یکی از مهمترین خروجی های تدوین طرح جامع آلومینیوم کشور است. این طرح ها باید به گونه‌ای تعریف شوند تا عدالت صنعتی در کشور با رعایت الزامات کارشناسی و همچنین توجیه اقتصادی برقرار شود.
جعفری تاکید کرد: باید با نگاه جامع بستر سرمایه‌گذاری در صنایع پایین دست آلومینیوم فراهم شود.
به گفته وی، تعریف طرح های سرمایه گذاری در پایین دست و بالادست صنعت آلومینیوم به‌ویژه در مناطق کم برخوردار کشور منجر به کاهش نرخ بیکاری و رشد اشتغالزایی در این مناطق خواهد شد.
معاون وزیر صمت، ضمانت اجرایی را از دیگر الزامات طرح مذکور دانست و اظهارداشت: بازار سرمایه گذاری مطمئن و پیش بینی شده منجر به تمایل سرمایه گذاران به توسعه فعالیت‌ها خواهد شد.
جعفری در عین حال خواستار تسریع در عملیاتی شدن برنامه‌های این طرح شد.
برپایه این گزارش، نسخه نهایی طرح مذکور شامل ۱۲ فصل است. همچنین معرفی استراتژی کلی صنعت آلومینیوم و سناریوهای خوش بینانه، محتمل و بدبینانه در این طرح در افق های ۱۴۰۴ و ۱۴۰۹ ارائه شد.
بررسی بازار جهانی آلومینیوم، بازار داخلی، تدوین استراتژی صنعت آلومینیوم، شرایط زنجیره آلومینیوم کشور، زیرساخت ها، توسعه زنجیره آلومینیوم و اهداف و نیازهای کمی برنامه توسعه زنجیره آلومینیوم کشور از جمله مباحث ارائه شده در این جلسه بود.
معاونان و مدیران ایمیدرو در این نشست، ضمن ارائه نظرات نهایی در مورد طرح جامع آلومینیوم کشور، مواردی همچون نبود اطلاعات کافی، توسعه یا بهبود وضعیت موجود صنعت آلومینیوم، مزیت های رقابتی، افزایش نرخ بهره وری، مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی، تکنولوژی، ارزش افزوده، بازیافت آلومینیوم، کمبود بوکسیت، قیمت آلومینیوم را در طرح مذکور مورد بررسی قرار دادند.
از دیگر مباحث و چالش های مطرح شده می توان به سرمایه‌گذاری، فرصت های صادرات در بازارهای جهانی، تاسیس شرکت های پایین دستی به منظور توسعه صنعت و در نهایت پایش طرح جامع متناسب با شرایط مقتضی اشاره کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران