شما اینجا هستید
اخبار مهم » ماجرای گرانی هفتگی محصولات فولادی چیست؟

بررسی قیمت اقلام اساسی و پرطرفدار بازار در یک سال گذشته بیانگر این موضوع است که قیمت محصولات فولادی شامل تیرآهن، میلگرد، ورق و سایر مقاطع فولادی بسیار بیشتر از بقیه اقلام ضروری بازار گران تر شده است.

به همین منظور، دستور دوم جلسه کارگروه تنظیم بازار کشور در هفته جاری رسیدگی به روند تولید، قیمت و تنظیم بازار محصولات فولادی در سطح عرضه بوده است که انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کنندگان اقدام به بررسی و رصد قیمت این کالای اساسی و استراتژیک و ارائه آن به اعضاء کارگروه و مسئولین مرتبط کرده است.

طبق آخرین گزارش های آماری موجود و به دست آمده از کف بازار طی یک سال گذشته تا به امروز بیانگر این است که نرخ محصولات فولادی مانند تیرآهن، میلگرد و ورق گرم در سطح عرضه به طور میانگین ۱۱۸ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش قیمت داشته است هملنطور که قیمت سایر کالاهای اساسی شامل گوشت مرغ و گوسفندی، تخم مرغ، شکر، شیر، روغن مایع، سیمان، روغن موتور و لاستیک به طور نسبی ۸۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش قیمت داشته است.

متاسفانه روند افزایش قیمت فولاد در کشور همچنان ادامه دارد و هفته به هفته شاهد گران تر شدن چند درصدی این محصول نسبت به هفته های گذشته هستیم و این نگرانی بارها در جلسات تنظیم بازار کشور از سوی نماینده مصرف کنندگان بیان می شود.

افزایش قیمت محصولات فولادی به عنوان کالای استراتژیک و مادر بسیاری از صنایع پایین دست نهایتاً منجر به تعمیم آن به قیمت سایر محصولات تولیدی از جمله خودرو، لوازم خانگی و ساختمان خواهد شد که ضروری است مسئولین امر برای توقف این افزایش قیمت ها برنامه‌ریزی های دقیق تری و اقدامات نظارتی خود را تشدید کنند. بنابراین افزایش نظارت بر رعایت کف عرضه به بازار داخل و تأمین نیاز داخلی توسط تولیدکنندگان به خصوص ورق گرم فولادی که نسبت به سایر اقلام افزایش قیمت بیشتری داشته است و همچنین کنترل و کاهش نرخ ارز که از مؤلفه های تعیین قیمت پایه در بورس کالا می باشد از مهمترین مطالبات مصرف کنندگان بوده که باید در تدوین دستورالعمل ها و شیوه نامه های اجرایی به آن توجه بیشتر شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران