شما اینجا هستید
اخبار مهم » لزوم لغو معافیت مالیاتی در صادرات مواد اولیه خام

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران بر لزوم حذف معافیت مالیاتی در صادرات مواد اولیه خام تاکید کرد.

آقای علیرضا کلاهی در مصاحبه باپایگاه خبری بازرگانان ایران ، گفت: وجود این معافیت مالیاتی به نوعی برهم‌زننده بازار و مشوق مضاعف و پرهزینه برای خام فروشی است.
وی افزود: تنها مزیت نسبی تولید در ایران مواد اولیه‌ای است که توسط صنایع بالادستی تولید می‌شود و به غیر از آن نرخ تامین سرمایه و نرخ ریسک فعالیت‌های اقتصادی در کشور مزیت محسوب نمی‌شود بنابراین باید مراقبت کرد تا این مواد اولیه که با منابع طبیعی کشور تولید می‌شود در زنجیره تولید قرار گیرد.
کلاهی گفت: هدف این بود که به جای قیمت‌گذاری دستوری و دخالت مستقیم دولت در قیمت‌گذاری، بازار از طریق سیاست‌های مالیاتی و تعرفه‌ای تنظیم و اهداف برنامه‌ریزی شده محقق شود.
وی با بیان اینکه صنایعی که از منابع طبیعی کشور استفاده می‌کنند سود زیادی عایدشان می‌شود، افزود: این جا پرداخت مالیات سود، ارزش افزوده و عوارض مطرح نیست بلکه مالیات حقه‌ای است که اگرچه جلوی صادرات مواد اولیه خام را نمی‌گیرد، اما کفه ترازو را برای خریداران داخلی و خارجی، مساوی و تنظیم می‌کند.
رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران گفت: باید مراقب باشیم نه رانت گسترده توزیع شود و نه کاری کنیم که مزیت نسبی تولید در ایران از بین برود.
کلاهی افزود: زمانی پتروشیمی‌ها می‌گفتند اگر قیمت گاز در ایران هم‌قیمت گاز در قطر شود، مزیتی برای تاسیس پتروشیمی‌ها در ایران نمی‌ماند این موضوع برای بقیه صنایع هم صدق می‌کند یعنی مزیت نسبی مواد اولیه باید برای همه صنایع باقی بماند.
وی با بیان اینکه ارز چند نرخی هیچ وقت به نفع اقتصاد کشور نیست گفت: وجود ارز چند نرخی برهم زننده تعادل اقتصادی کشور است و رانت و فساد ایجاد می‌کند حتی مرغ که همه نهاده‌های آن با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین می‌شود از نظر قیمت تفاوت آنچنانی با کشور همسایه مانند ترکیه ندارد که این امر نشان می‌دهد در طول زنجیره اتفاقاتی می‌افتد که متفاوت از هزینه کردن از بودجه کشور برای کمک به اقشار آسیب پذیر است.
منبع : صدا و سیما

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران