عامل افزایش نرخ فولاد چیست؟
شما اینجا هستید
اخبار مهم » عامل افزایش نرخ فولاد چیست؟

مشاور هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) گفت: افزایش این روزهای نرخ فولاد غیرمنطقی و عجیب و غریب نیست و از شرایط بازار تبعیت می‌کند.

پایگاه خبری بازرگانان ایران: رضا اشرف سمنانی درخصوص قیمت‌های این روزهای فولاد در بازارهای جهانی و داخل، افزود: قیمت‌ها تابع بازار است و تغییرات آن در کوتاه مدت موقت و گذراست.

وی اظهارکرد: گاهی اوقات شاهدیم انجام نشدن درست عملیات بازرگانی، تاثیراتی بر قیمت‌ها می‌گذارد که نباید از آنها غافل شد.

مشاور میدکو گفت: بخشی از افزایش نرخ جهانی فولاد ناشی از تورم جهانی و کاهش ارزش پول است، اما با نگاهی به قیمت‌های جهانی در درازمدت متوجه می‌شویم قیمت‌ها موجی سینوسی داشته و مرتب بالا و پایین می‌شود؛ هرچند جریان عمده آن افزایشی بوده است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت‌های کنونی خیلی هم عجیب و غریب نبوده، ادامه داد: به طور مثال در ماه‌های گذشته چینی‌ها صدها واحد کوچک غیر اقتصادی خود را از خط تولید خارج کردند و همین مسئله موجب افزایش کوتاه مدت قیمت‌ها شد، اما در ادامه از آنجایی که از واحدهای بزرگ حمایت کردند و بهره‌وری این واحدها افزایش یافت، افزایش تولید فولاد و متعادل شدن مجدد قیمت‌ها را شاهد بودیم.

اشرف سمنانی خاطرنشان کرد: ‌افزایش نرخ این روزهای فولاد ناشی از تغییرات بازار و به طور عمده افزایش نرخ حمل‌ونقل، دستمزدها، افزایش نرخ مواد اولیه خارجی، متنوع بودن محل تامین مواد اولیه داخلی و غیره است.

وی در عین حال تاکید کرد: اگر قیمت‌ها غیرمنطقی بالا برود یا اگر بالا بودن قیمت‌ها ناشی از مشکل بازار نبوده و کارخانجات مشکل پیدا کرده باشند، آنگاه دولت باید دخالت کند.

منبع: معدن ۲۴

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران