شما اینجا هستید
اخبار مهم » زعفران گران می‌شود؟

زعفران را باید جزو معدود محصولاتی دانست که در طول امسال و با وجود افزایش قیمت شدید دیگر کالاها، بازار آرامی داشت و افزایش قیمت محسوسی را تجربه نکرد. امسال به‌طور کلی سال خیلی خوبی برای زعفران‌کاران نبود زیرا محدودیت‌های کرونایی صادرات زعفران را نسبت به سال‌های گذشته کاهش داد.

در بازار داخلی نیز از آنجایی که زعفران کالای لوکسی محسوب می‌شود در هیاهوی گرانی کالاهای اساسی، جای خود را در سبد خرید بسیاری از خانوارها از دست داد. البته محدودیت‌های قرنطینه‌ای و تعطیلی بسیار طولانی رستوران‌ها و سالن‌های پذیرایی هم نقش بسیار مهمی در افت تقاضا برای زعفران داشت. اما حالا با نزدیک شدن به عید و افزایش مصرف و همچنین ادامه فعالیت سالن‌ها، رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا قیمت زعفران هم در سوپرمارکت‌ها افزایش یافته است. نگاهی به قیمت انواع زعفران در سوپرمارکت‌ها نشان می‌دهد ۱۰هزار تومان به قیمت درج شده روی بسته‌بندی بعضی از برندها اضافه شده است. به‌طور مثال قیمت بسته یک مثقالی برند نوین‌زعفران که از برندهای مطرح موجود در بازار است ۹هزار تومان گران‌تر شده و از ۷۷٫۵۰۰تومان به ۸۶٫۵۰۰تومان رسیده است. مقایسه قیمت کنونی و نرخ قبلی بعضی از انواع زعفران نشان می‌دهد بعضی از برندها کاهش قیمت هم داشته‌اند.

زعفران یک مثقالی سحرخیز که تا ۲ماه پیش ۸۴هزارتومان فروخته می‌شد الان ۷۰هزار تومان قیمت خورده است. مشخص نیست این تفاوت قیمت در برندهای مختلف به چه دلیلی است اما تجربه بازار نشان می‌دهد گران شدن یک برند، افزایش قیمت دیگر برندها را هم به‌دنبال خواهد داشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران