شما اینجا هستید
اخبار مهم » روسیه آماده صادرات گاز طبیعی مایع به پاکستان است

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد شرکتهای گازپروم، رزنفت و نواتک آماده عرضه گاز به پاکستان هستند، پیشنهادهای لازم داده شده و روسیه منتظر پاسخ است.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در شرایطی که پاکستان در آینده نزدیک با کمبود بیشتر گاز مواجه می‌شود، پیشنهاد عرضه گاز طبیعی مایع را به این کشور داده است.

طی دیدار لاوروف با وزیر امور خارجه پاکستان در همین هفته، در مورد افزایش روابط دو جانبه بین روسیه و پاکستان در زمینه‌های انرژی و تجارت مذاکره شد. تجارت بین روسیه و پاکستان در سال گذشته میلادی به رکورد ۷۹۰ میلیون دلار رسید که بیشتر نتیجه افزایش صادرات گندم روسیه به این کشور بود.

لاوروف در یک کنفرانس خبری مشترک گفت:«ما تمایل داریم این روند رو به رشد را ادامه دهیم و برای این کار باید روابط دو کشور در این زمینه متنوع‌تر شود». وی اضافه کرد ساخت خط لوله گاز «پاکستان استریم» که قبلاً از آن به عنوان پروژه شمال به جنوب یاد می‌شد، نقش مهمی در تعمیق روابط دو طرف دارد.

وزیر امور خارجه روسیه تاکید کرد:«شرکتهای گازپروم، رزنفت و نواتک تمایل به عرضه گاز طبیعی روسیه دارند. پیشنهادهای لازم ارائه شده است و ما منتظر پاسخ شرکای پاکستانی هستیم».

ساخت خط لوله ۱۱۰۰ کیلومتری پاکستان استریم اولین پروژه همکاری در زمینه انرژی بین دو کشور است. مسکو و اسلام آباد در ۲۰۱۵ قرارداد ساخت این خط لوله را امضا کردند که ظرفیت آن به سالانه ۱۲٫۴ میلیارد متر مکعب گاز می‌رسد.طبق گفته لاوروف، تمام مسائل باقیمانده در آینده نزدیک حل خواهد شد و این پروژه بدون تاخیر راه‌اندازی می‌شود.

در حالی که روسیه قصد دارد ظرفیت تولید گاز طبیعی مایع خود را تا ۲۰۳۵ سه برابر کرده و صادرات خود را گسترش دهد، پاکستان یکی از تازه‌واردها به بازار گاز طبیعی مایع است و نیاز شدیدی به این سوخت دارد. پاکستان به خاطر تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند از ایران گاز وارد کند و قبلا مجبور شده یک قرارداد مشترک گاز با تهران را ترک کند.

پاکستان در حال حاضر بیشتر گاز طبیعی مورد نیاز خود را از قطر وارد می‌کند ولی به زودی به گاز بیشتری نیاز خواهد داشت. این کشور روزانه ۱٫۵ میلیارد فوت مکعب کمبود گاز دارد. این رقم تا ۲۰۲۵ دو برابر شده و تا ۲۰۱۳ بیش از سه برابر خواهد شد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران