رئیس کل بیمه مرکزی: از ۳۲ شرکت بیمه‌ای فقط یک شرکت دولتی است
شما اینجا هستید
اخبار مهم » رئیس کل بیمه مرکزی: از ۳۲ شرکت بیمه‌ای فقط یک شرکت دولتی است

رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به اینکه از ۳۲ شرکت بیمه‌ای کشور فقط یک شرکت دولتی است و بقیه خصوصی است، گفت: بیمه در رابطه با خصوصی سازی کار مهمی انجام داده ضمن اینکه تعرفه‌ها براشته شده است.

غلامرضا سلیمانی امروز در دهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: بیمه به عنوان یکی از ارکان نهاد مالی بانک و بورس می‌تواند اثر مثبتی در فضای کسب و کار کشور داشته باشد. بیمه یعنی مدیریت ریسک و ریسک در همه فضای کسب و کار وجود دارد.

وی افزود: اگر مدیریت ریسک به خوبی انجام شود به معنای آن است که کار بیمه گری در مسیر خود است. بر همین اساس مصوبه‌ای برای تشکیل مرکز ملی ریسک داشته‌ایم که هیات موسس آن آماده شده که کار خوبی برای کشور خواهد بود ضمن اینکه این مرکز کاملا خصوصی است.

سلیمانی با اشاره به اینکه از ۳۲ شرکت بیمه‌ای کشور فقط یک شرکت دولتی است و بقیه خصوصی است، گفت: بیمه در رابطه با خصوصی سازی کار مهمی انجام داده ضمن اینکه تعرفه‌ها براشته شده است.

به گفته وی، ساختار و برداشتن تعرفه‌ها به نوعی به خصوصی سازی صنعت بیمه کمک می‌کند. بنابراین یکی از بزرگترین ویژگی بیمه جمع آوری پول های خرد مردم است که از این پول های خرد می‌توانند کارهای بزرگی در بخش های سرمایه‌گذاری انجام دهند.

رئیس کل بیمه مرکزی خاطر نشان کرد: ما در ایران حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان پول مردم را از طریق بیمه شدگان جمع کرده‌ایم ولی در ازای آن حدود ۵۰۰ میلیارد دلار تعهد داریم و این یک مقدار غیر طبیعی است زیرا یک نسبت باید بین حق بیمه دریافتی و تعهد باید وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: بعد از خروج امریکا از برجام شرکت های بیمه‌ای خارجی با ما قراردادهای خود را لغو کردند و ما مجبور شدیم همه این تعهدات را قبول کنیم. همچنین تعبیه صندوق بیمه خسارت حوادث طبیعی در مجلس تصویب کرده است.

سلیمانی اظهار داشت: حدود ۳۵ نوع محصول بیمه ای در کشور وجود دارد که معمولا مردم بیمه شخص ثالث و درمانی را بیشتر می‌شناسند بلکه مردم باید به بیمه‌های مختلف در بخش صنعت و بازرگانی باید آشنا شوند.

وی با بیان اینکه ما با گمرک در بخش بیمه‌ای سامانه باربری را آماده کرده‌ایم گفت: سامانه باربری کالاهای وارداتی و صادراتی در حال تنظیم است و قبل از پایان سال آماده خواهد شد و با این کار دیگر کالاهای قاچاق بیمه نمی‌شود و بنابراین به صورت خود به خود امکان ورود و صدور کالای قاچاق وجود ندارد.

سلیمانی در پایان گفت: در بخش بیمه‌ای، موسسات تضمینی تأسیس شده که ضمانت‌نامه‌ای بیمه‌ای بر این اساس کارکرد ضمانت نامه بانکی را دارد و همچنین بیمه زندگی نیز در کشورهای پیشرفته ۶۰ درصد پرتفوی شرکت های بیمه ای را تشکیل می‌دهد اما در ایران سهم آن ۱۴ درصد است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران