درآمد ۱۱ میلیارد دلاری با توسعه گازرسانی در کشور
شما اینجا هستید
نفت و انرژی » درآمد ۱۱ میلیارد دلاری با توسعه گازرسانی در کشور

بازرگانان نیوز: حسین منتظر تربتی در مراسم افتتاح ۱۸۱ طرح گازرسانی در استان فارس که با حضور وزیر نفت به صورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید، ادامه داد: ایران کشوری منحصر به فرد در گازرسانی در کل دنیا است.  

وی با اشاره به تاریخچه گازرسانی در ایران افزود: اتفاقات خوبی که در پارس جنوبی افتاد و باعث افزایش تولید شد، توسعه گازرسانی را به دنبال داشت.

تربتی تاکید کرد: در بند «ق» قانون بودجه، پولی در کار نبود، بلکه سوختی بود که می سوخت. ۳۴ میلیارد لیتر سوخت در سال در حال سوختن بود که در نیروگاه ها و شهرها و روستاهایی که به شبکه گاز متصل نبودند مصرف می شد. با صرفه جویی در مصرف این حجم سوخت، سرمایه مورد نیاز برای گازرسانی تامین شد.

وی گفت: از سال ۹۲ تا کنون هر سال مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها کمتر شد و تا سال ۱۴۰۲ حدود  ۳۴ میلیارد لیتری که در حال سوختن بود با گاز جایگزین خواهد شد.

تربتی با بیان اینکه ۱۱ میلیارد دلار در سال مابه ازای ۳۴ میلیارد لیتر مصرف سوخت مایع بود، افزود: با جایگزینی گاز، ۱۱ میلیارد دلار درآمد کسب شد و تا پایان سال ۱۴۰۲، در مجموع ۲۸ میلیارد دلار درآمد کسب خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در سال ۹۲ درصد عمده ای از سوخت نیروگاه ها از فراورده تامین می شد و بخشی نیز گاز بود، گفت: اگر روند سال ۹۲ ادامه پیدا می کرد، در این چند سال ۱۵۰ میلیارد فرآورده در نیروگاه ها می سوخت اما با جایگزینی گاز، به صادرکننده سوخت مایع تبدیل شدیم.

معاون وزیر نفت ادامه داد: در استان فارس ۳ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در گازرسانی توسط دولت تدبیر و امید انجام شد و تعداد روستاها از ۶۷۷ روستا به دو هزار و ۱۶۱ روستا رسیده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران