شما اینجا هستید
اخبار مهم » نخستین ترانزیت کالا تحت رویه کارنه تیر الکترونیک در مسیر کریدور شمال-جنوب

مدیرکل گمرک شهید رجایی اعلام کرد اولین محموله ترانزیتی تحت رویه کارنه تیر الکترونیکی با استفاده از ظرفیت کریدور شمال-جنوب از مبدا گمرک شهید رجایی و از کشور هند وارد و از گمرک آستارا به روسیه ارسال شد.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری بازرگانان ایران ، حسین سعیدی ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهید رجایی گفت: اولین محموله ترانزیتی تحت رویه کارنه تیر الکترونیکی شامل الکل صنعتی به وزن ۲۱ هزار و ۹۷۰ کیلوگرم، به ارزش ۸۲ هزار دلار بود که از کشور هند به گمرک شهید رجایی اظهار و با یک کانتینر به کشور روسیه از گمرک مرزی آستارا ارسال شد.

سعیدی در خصوص انجام تشریفات گمرکی فرایند کارنه تیر الکترونیک گفت: براساس تعاریف بین المللی، کلمه تیر (TIR) مخفف حمل و نقل جاده‌ای بین المللی است و تیر الکترونیک، سیستمی است که کالا تحت سند واحد و تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورها، و با تضمین بین المللی معتبر منتقل می‌شود.

به گفته مدیر کل گمرک شهید رجایی، پیش از این اسناد ترانزیت و کارنه بصورت فیزیکی و دستی به شرکت حمل و نقل و گمرک فرستاده می‌شد که حدود دو تا سه هفته طول می‌کشید، اما اکنون همه اسناد به صورت برخط به گمرک ارسال و تشریفات گمرکی کالا در یک روز و در سریعترین زمان ممکن صورت می‌گیرد.

سعیدی گفت: بکارگیری رویه تیر الکترونیک تسهیل تشریفات ترانزیت، توسعه کریدور جنوب – شمال، تبادل الکترونیکی اطلاعات بین کشورها و رونق بیشتر تجارت را در پی خواهد داشت.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران