شما اینجا هستید
اخبار مهم » حمایت از محیط ‌بانان و تمام محورهای مرتبط با محیط‌ زیست، مدیر روابط عمومی بانک ایران‌زمین تاکید کرد؛

مدیر روابط عمومی بانک ایران‌زمین بر حمایت از محیط ‌بانان و تمام محورهای مرتبط با محیط‌ زیست تاکید کرد و گفت: حمایت از محیط‌ زیست با تمام محورها و زیرشاخه‌هایش، جزو اولویت‌های برتر بانک مذکور محسوب می‌شود.

به مناسبت روز ملی محیط‌بان، بانک ایران‌زمین در مقام حامی جدی و دغدغه‌مند محیط ‌زیست کشور، از سال ۹۵ و در قالب حمایت از جایزه یحیی- محیط ‌بان برجسته شهید، یحیی شاه کوه محلی- بر نقش پررنگ و حساس خود در این زمینه، تأکید کرده است.

به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، به همین مناسبت سید محمدحسین استاد، مدیر روابط عمومی این نهاد مالی اظهار داشت: خوشبختانه در نهادی خدمت می‌کنیم که حمایت از محیط‌ زیست با تمام محورها و زیرشاخه‌هایش، جزو اولویت‌های برتر آن محسوب می‌شود ازاین رو، بانک ایران‌زمین در این زمینه هرچه در توان داشته باشد در طبق اخلاص می‌گذارد و به جامعه هدف تقدیم می‌کند.

وی افزود: سال‌هاست که در قالب جایزه یحیی با سایر نهادهای حامی محیط‌زیست از محیط‌بانان غیور و سخت‌کوش کشور حمایت می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم گام‌های مستحکم‌تری در این زمینه برداریم.

استاد تأکید کرد: به طورقطع می توان گفت، نگاه بانک ایران‌زمین نسبت به مدافعان سبزپوش و متعهدی که شجاعانه، بی‌وقفه و بی‌ادعا، پهنه‌های وسیع مناطق حفاظت‌شده این سرزمین را رصد می‌کنند و برای پاسداشت عرصه‌های طبیعی و حیات‌وحش، از فدا کردن جان خویش نیز دریغ ندارند، نگاه وسیع، جامع و قدرشناسانه‌ای است و این نهاد از هیچ کمکی به این عزیزان دریغ نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: البته حمایت از محیط‌بانان فداکار کشور نباید به برگزاری مراسم، درج یکی دو خبرِ صرف در رسانه‌ها، تجلیل پراکنده سالیانه و مواردی ازاین‌دست تقلیل یابد. بنایراین باید در نظر داشت نزدیک به ۱۱ درصد از کل مساحت ایران (۱۶۴۸۰۰۰ کیلومتر) را مناطق چهارگانه حفاظت‌شده تشکیل می‌دهند که برای کنترل و حفاظت گیاهان و جانوران و منابع طبیعی آن، به استناد آمار موجود تا سال ۱۳۹۸، نزدیک به ۳۵۰۰ محیط‌بان به‌صورت رسمی، پیمانی و قراردادی در این شغل دشوار و حساس فعالیت می‌کنند که با احتساب شهادت ۵ درصد از این عزیزان با تکیه‌بر اعلام مراجع ذی‌ربط و در مقایسه با تعداد آن‌ها در کشورهای پیشرفته، بسیار کم و حدود یک به پنج است و باید در این زمینه تدابیر لازم اندیشیده شود.

این کارشناس رسانه و عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران کشور تصریح کرد: طبیعی است که محیط‌بانان پرتلاش و فداکار، ضمن متحمل شدن دشواری‌های زیاد در چنین شغلی، نتوانند به‌طور کامل از تخریب محیط‌زیست، کشتار حیات‌وحش و انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری جلوگیری کنند و حاصل این فرآیند، حفظ ناتمام و نامتقارن منابع طبیعی کشور باشد.

این مدیر بانکی با اظهار امیدواری نسبت به حمایت بیشتر از محیط‌بانان در دولت جدید گفت: امیدواریم در دولت جدید نسبت به تغییر برخی از قوانین قدیمی و ناکارآمد در دفاع از محیط‌بان برای انجام وظایف محوله؛ همچنین ارتقای سطح معیشت و رفاه آن‌ها اهتمام جدی وجود داشته باشد و وزارتخانه تازه‌نفس بتواند گام‌های مؤثرتری در این زمینه بردارد.

ضرورت آموزش کودکان و نوجوانان  برای محافظت از گونه‌های کم تعداد

استاد در ادامه با اشاره به روز ملی حفاظت از یوزپلنگ ایرانی گفت: انقراض گونه‌های جانوری اصیل و ارزشمند ایرانی حقیقتاً دردناک است. ما ببر ایرانی را ازدست‌داده‌ایم و به این نتیجه رسیده‌ایم که یکی از عمده دلایل این قبیل فجایع زیست‌محیطی، عدم آگاهی‌رسانی و فرهنگ‌سازی مناسب برای بزرگسالان و عدم آموزش صحیح کودکان و نوجوانان است.

وی افزود: اینکه جانوری با این حد از ارزش و اصالت، به‌وسیله سنگ و چوب در معرض حمله و آسیب‌رسانی از سوی مردم و نوجوانان قرار گیرد و جان خود را از دست بدهد، جای تأمل دارد. این نشان می‌دهد سطح آگاهی در این زمینه باید بالا برود و به طور قطع با آموزش، افزایش آگاهی و استفاده خلاقانه متولیان امر از شبکه‌های اجتماعی، مسأله برای مردم روشن می‌شود و خود به محافظان و حامیان اصلی گونه‌های جانوری در حال انقراض تبدیل می‌شوند.

مدیر روابط عمومی بانک ایران‌زمین با اشاره به اهمیت آموزش کودکان و نوجوانان در خصوص حمایت از محیط‌زیست در تمامی شاخه‌ها و محورها خاطر نشان کرد: برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این زمینه، تنها آموزش دادن محیط‌بانان و بزرگ‌سالان کفایت نمی‌کند. باید به این موضوع حساس و ملی، در سطح کلان نگاه شود و آموزش مداوم کودکان و نوجوانان در اولویت قرار گیرد.

این کارشناس رسانه با اشاره به اینکه نسل جدید و نسل‌های بعد از ما نباید اشتباه گذشتگان را تکرار کنند و بهانه آن‌ها تنها بی‌اطلاعی از میزان اهمیت موضوع باشد، تأکید کرد: تردید نکنید که نسل آموزش‌دیده می‌تواند بازوی توانمند محیط‌زیست در کنار محیط‌بانانی باشد که در این زمینه مشغول خدمت و جان‌فشانی هستند.

وی تصریح کرد: در ۱۷ سال گذشته تمامی تلاش‌های مسؤولان پروژه بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی برای این بوده است تا با همکاری طیف گسترده‌ای از نهادهای شناخته‌شده بین‌المللی و داخلی مانند IUCN، سمن‌ها، علاقه‌مندان و متخصصان، جوامع محلی، ذی‌نفعان و مسؤولان اجرایی و قضایی؛ همچنین نمایندگان مجلس هر چه بیشتر به بقای یوزهای کم تعداد کشور اهتمام ورزند؛ زیرا یوزپلنگ تنها یک میراث طبیعی متعلق به یک منطقه خاص نیست، بلکه هدف از حفاظت آن‌ها پاسداشت یک میراث ملی و جهانی است.

استاد گفت: می‌دانیم یوزپلنگ جانور باهوش، تک‌رو، محافظه‌کار و انسان گریزی است. این حیوان در بیابان زندگی می‌کند و یکی از نگرانی‌های ما این است که بیش از هر جانور دیگری در معرض خطر و آسیب باشد.

وی ادامه داد: آنچه باید بیش‌ از پیش به آن توجه شود، این است که مهم‌ترین اقدامات در راستای تضمین بقای این جاندار، ممانعت از هرگونه شکار در زیستگاه‌های یوز، ‌ توقف فعالیت‌های معدن‌کاوی، عدم عبور جاده‌های جدید از داخل زیستگاه‌های ده‌گانه یوز و اطلاع‌رسانی‌های مداوم است که هر یک سهم به سزایی را در نجات این‌گونه ایفا می‌کنند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران