شما اینجا هستید
اخبار مهم » جزئیات پیش‌نویس ترخیص خودروهای رسوبی/ تلاش گمرک برای ترخیص خودروهای لوکس

طبق پیش‌نویس پیشنهادی گمرک برای ترخیص خودروهای خارجی مانده در گمرکات، خودروهای با ارزش بیش از ۴۰ هزار دلار نیز با سود بازرگانی ۴۰ درصدی قابلیت ترخیص پیدا می‌کنند.

پیش نویس پیشنهادی ترخیص حدود ۲۲۵۰ خودروی خارجی رسوبی در گمرکات کشور از سوی گمرک تدوین و به وزارت اقتصاد ارسال شد.

اخیرا رئیس جمهور در بازدید از استان‌های جنوبی کشور خواستار رسیدگی و تسریع در تعیین تکلیف خودروها و کالاهای مانده در گمرکات و انبارهای اموال تملیکی شده بود.

در این پیش نویس ۶ بند و شرط گذاشته شده تا در صورت تصویب هیات وزیران امکان ترخیص آنها فراهم شود.

در این پیشنهاد آمده است:‌ ۱- ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ۹۷.۱۰.۱۶، دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری – صنعتی یا مناطق ویژۀ اقتصادی می‌باشند، بصورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشاء ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع می‌باشد. کلیۀ ثبت سفارشات قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو می‌شود.

تبصره – خودروهایی که تا تاریخ ۹۷.۱۰.۱۶ دارای قبض انبار بوده و با رویۀ بانکی تأمین ارز گردیده‌اند با پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز دریافتی با نرخ سامانۀ نیما در روز ترخیص، با ثبت سفارش بانکی قابل ترخیص می‌باشند. هرنوع تخصیص ارز جدید برای این ثبت سفارش‌ها ممنوع است.

۲- خودروهای با ارزش بیش از چهل هزار دلار با محاسبه و پرداخت چهل واحد درصد سود بازرگانی، مازاد بر مأخذ حقوق ورودی مندرج در کتاب مقررات صادرات و واردات براساس شرایط بند۱ این تصویب نامه قابل ثبت سفارش و ترخیص می‌باشند.

۳- ترخیص خودروهای سواری با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی امکان پذیر نبوده و مشمول مقررات این تصویب نامه نمی‌باشند.

تبصره ۱– خودروهای سواری مربوط به جانبازان، موضوع تصویب نامۀ شمارۀ ۲۰۴۴۰۸/ت۴۱۷۱۷ه مورخ ۸۷.۱۱.۷ و اصلاحات بعدی آن، که تا قبل از صدور تصویب نامه شمارۀ ۷۰۴۴۱/ت۵۱۰۴۰ ه مورخ ۹۳.۶.۲۳، با ثبت سفارش وارد کشور شده اند از حکم این بند مستثنی هستند.

تبصره ۲– ترخیص خودروهای سواری، بدون الزام به رعایت محدودیت حجم موتور ۲۵۰۰ سی سی، که تا تاریخ ۹۷.۵.۳۱ برای آنها توسط سازمان های مناطق آزاد تجاری – صنعتی قبض انبار صادر شده است، با رعایت مقررات مناطق مزبور و رعایت نامه شماره ۶۹۱۳۴/۳۶۹۲۵ مورخ ۹۸.۶.۵ معاونت حقوقی ریاست جمهوری حسب مورد، برای شماره‌گذاری و تردد در محدوده مجاز تعیین شده برای مناطق، مجاز می‌باشد.

۴- انجام تشریفات گمرکی و ترخیص خودروهای دارای پرونده قضایی که رأی قطعی منع پیگرد یا برائت آنها از سوی مراجع رسیدگی کننده صادر می‌گردد، مشمول قید زمانی برای ترخیص نبوده و با رعایت سایر مقررات، ترخیص آنها بلامانع می‌باشد.

۵- در راستای صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان، قبل از ترخیص خودروهای موضوع این تصویب نامه، گمرک، پس از اخذ تأییدیه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، نسبت به ترخیص، با رعایت مقررات اقدام خواهد نمود.

۶ – مهلت ترخیص خودروهای موضوع بندهای ۱ لغایت ۳ این تصویب نامه و تبصره های ذیل بندهای مذکور، شش ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه تعیین می‌شود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران