به ازای تولید هر تن فولاد، ۸۰ دلار ارز نیاز داریم
شما اینجا هستید
اخبار مهم » به ازای تولید هر تن فولاد، ۸۰ دلار ارز نیاز داریم

آقای خداداد غریب پور امروز در حاشیه دومین جشنواره ملی فولاد ایران با بیان اینکه از نوامبر پارسال تاکنون صنعت فولاد ایران، پنج بار تحریم شده افزود: این موضوع نشان می‌دهد صنعت فولاد ما خوب عمل کرده و دشمن به همین دلیل روی این صنعت متمرکز شده است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر تولید فولاد ما به ۲۸ میلیون تن در سال رسیده و بومی سازی چرخه فولاد در کشور به اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و دولت و نظام تبدیل شده است.
غریب پور ادامه داد: میز تولید داخل فولاد در وزارت صنعت تشکیل شده و قرارداد تأمین مالی ۵۰۰ میلیون یورویی این صنعت با سرمایه گذاران داخلی به امضا رسیده است.
غریب پور با اشاره به تولید قطعات ۱۵۰ متری ریل فولادی در داخل که به شش برابر گذشته رسیده است، گفت: در دنیا نیز صنعت فولاد در حال پیشرفت است و تا سال ۲۰۳۰ سالانه حدود دو درصد از گاز‌های گلخانه‌ای این صنعت کاسته می‌شود همچنین سربار صنعت در تولید سیمان و راهسازی مصرف می‌شود.
مدیرعامل ایمیدرو با بیان اینکه ۹۵ درصد آب مصرفی در صنعت فولاد بازیافت می‌شود، تاکید کرد: با این حال ضعف‌هایی داریم که مهمترین آن‌ها نداشتن اطلاعات دقیق در نوع ماشین آلات تولیدی در این صنعت، نداشتن بانک اطلاعاتی تأمین کنندگان قطعات و نوع قطعات مورد نیاز برای ارائه سفارش به قطعه سازان و همچنین نبود ارتباط مؤثر میان دو بخش تولیدکننده و مصرف کننده قطعات مصرفی صنعت فولاد است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حال توسعه ماشین آلات صنعت فولاد در داخل هستیم، گفت: ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه گر، به دنبال ایجاد ساختار بومی سازی تولید داخل در شرکت‌های بزرگ فولادی است.
وی با تاکید بر اینکه در کنار انجمن تولیدکنندگان فولاد، انجمن قطعه سازان صنعت فولاد نیز تشکل خواهد شد، افزود: یکی از شرکت‌های بزرگ فولادی در حال تولید کمپرسور‌های مهم این صنعت است که در دوره تحریم‌ها، کارایی بسیار زیادی خواهد داشت، همچنین دانش فنی تولید کنسانتره و گندله ایجاد شده، اما این فناوری‌های پیشرفته باید به یک پروسه در کل صنعت فولاد تبدیل شود.
غریب پور با بیان اینکه ریسک شرکت‌های دانش بنیان حوزه صنعت فولاد را قرار است شرکت‌های بزرگ فولادی بپوشانند، گفت: به عنوان مثال فولاد مبارکه، چند شرکت دانش بنیان ذیل دانشگاه تهران را تحت پوشش قرار داده و ریسک ناشی از این فعالیت را جبران کرده است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری بازرگانان ایران | پایگاه خبری بازرگانان ایران زبان پویای اقتصاد و بازرگانی ایران